10 powodów, dla których warto nadal korzystać z długopisów

10 powodów, dla których warto nadal korzystać z długopisów

Przez lata agencje łączyły komputery stacjonarne z Internetem, podłączały biura do sieci Wi-Fi, wyposażyły stanowiska w laptopy i wreszcie smartfony. Notesy i kartki trafiły na dno szuflad, a niewiele osób zastanowiło się przy tym, jaki ma to wpływ na pracę, szczególnie w branży kreatywnej. Okazuje się jednak, że sięganie po estetyczne przybory do pisania, takie jak długopisy z logiem, może wnieść bardzo wiele do życia.

 

Oto 10 powodów, dla których powinno korzystać się z fizycznych, realnych przyborów do pisania:

 

1. Świat cyfrowy rozprasza

Twórcze myślenie ma miejsce, gdy umysł ma czas na wędrówkę. Jeśli nieustannie podąża się za wiadomościami e-mail, aktualizacjami na Facebooku i powiadomieniami na Instagramie, to nie daje się sobie szansy na rozwój kreatywności.

2. Pisanie generuje więcej pomysłów

Specjaliści z Uniwersytetu Waszyngtońskiego ustalili, że korzystając z takich przyborów jak notes i długopis, nie tylko konsekwentnie tworzy się więcej słów niż przy pomocy klawiatury, ale sentencje są również bardziej rozbudowane i lepiej przemyślane.

3. Pisanie ręczne stymuluje mózg

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Indiana wykazało, że pisanie odręczne stymuluje mózg w trzech różnych obszarach i ma podobny wpływ na organizm jak medytacja.

4. Ręczne pisanie i rysowanie spowalnia pracę – w dobry sposób

Wydajność technologii skłoniła do przekonania, że można szybko tworzyć wspaniałe i skomplikowane projekty. Prawda jest jednak taka, że doskonałość wciąż wymaga czasu i skupienia.

5. Pisanie poprawia wyniki w nauce i promuje talenty

Badania przeprowadzone w Princeton i UCLA wykazały, że uczniowie uczą się lepiej podczas robienia notatek ręcznie. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że ich rozwój talentów nieuchronnie cierpi, gdy każda osoba może np. za pomocą smartfona napisać post, który trafi do milionów odbiorców. Kiedyś potrzebne było do tego przygotowanie, wiedza, posiadanie odpowiednich narzędzi, takich jak specjalne kartki czy długopisy z grawerem. Teraz wystarczy kliknięcie.

6. Pisanie jest zabawne

Podobnie jak tworzenie obrazów, pisanie jest świetny pomysłem na pokonanie nudy, wyrażenie swoich emocji i ujście dla wyobraźni.

7. Ręczne pisanie czyni mądrzejszym

Psychology Today nakreśliło niezliczone korzyści poznawcze związane z pisaniem ręcznym, które można porównać do tych, jakie uzyskuje się dzięki grze na instrumencie. Zwiększa się liczba ścieżek neuronowych, poziom koncentracji i zdolności zapamiętywania.

8. Pisanie poprawia estetykę

Sam fakt, że podczas pisania można skorzystać z pięknych narzędzi, takich długopisy z grawerem czy zdobione notesy, sprawia, że łatwiej dzięki niemu wyczulić się na aspekt estetyczny otaczającego świata.

9. Ręczne pisanie chroni przed powielaniem schematów

Cyfrowe środowisko promuje ciągłe wykorzystywanie starych projektów. Użycie tego samego szablonu, ponowne wykorzystanie materiału z poprzedniego zapisu. Pusta kartka papieru po prostu nie ma całego bagażu.

10. Pisanie uspokaja

Dzięki pisaniu można się wyciszyć, zebrać myśli, usystematyzować je. Sięgając po grawerowany długopis i poruszając nim powoli po kartce papieru, otrzymuje się czas na przemyślenie każdego słowa.