Komputer kontra długopis – co wybierają kreatywne osoby?

Komputer kontra długopis – co wybierają kreatywne osoby?

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie wyobrażał sobie świata, w którym sięganie po notatnik byłoby uznane za nonszalancję. Dzieci, dorośli i seniorowie zapisywali swoje myśli, a papier był najważniejszym elementem w każdym biurze. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej, ale czy to oznacza, że długopisy z grawerem i inne narzędzia do pisania czeka zapomnienie? Oczywiście, że nie! Dlaczego?

Pióro i papier

Dawno temu była to jedyna opcja dla każdego, jednak teraz, kiedy komputer znajduje się w każdym domu, nadal cieszy się ona wielkim uznaniem, szczególnie wśród kreatywnych osób. Ich zdaniem tradycyjny sposób pisania jest szybszy i pozwala uchwycić pomysły w każdym momencie. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ sięgnięcie po pióro i notatnik wymaga o wiele mniejszego nakładu pracy, niż włączenie komputera i odpowiedniego programu.

Dodatkowo otaczanie się pięknymi przedmiotami, takimi jak długopisy i wyjątkowe zeszyty, sprawia, że pisanie odręczne jest odstresowującym i przyjemnym zajęciem. Jest to wyraźnie zauważalne u dorosłych osób, które nie piszą pod przymusem i chwytają za papier wtedy, gdy poczują wenę.

Fakt: Wielu najznakomitszych poetów, pisarzy i scenarzystów wciąż korzysta z tradycyjnych metod pisania.

Komputer

Przed erą cyfryzacji największym zagrożeniem dla pióra była maszyny do pisania. Dziś stanowią one jeszcze większy przeżytek, niż długopis i papier, jednak to one pokazały, że ludzkość potrzebuje usprawnionego systemu zapisywania. We wczesnych etapach dotyczyło to branż przemysłowych, finansowych i rządowych, dopiero w następnych latach maszyny do pisania wkroczyły do artystycznego świata.

Na ich podstawie powstały komputerowe klawiatury, a pisanie w taki sposób z pewnością ma pewne zalety:

  • jest to szybsze rozwiązanie dla tych, którzy dużo piszą;
  • gotowe dzieło wygląda bardziej profesjonalnie ze względu na automatyczne formatowanie;
  • możliwe jest udostępnianie dokumentów w internecie;
  • tekst podlega edycji przez cały czas;
  • nanoszenie poprawek, komentarzy czy współtworzenie jednego artykułu jest o wiele prostsze.

Co wybrać?

Chociaż dzięki pisaniu na komputerze oszczędza się czas, to jednak nie jest to idealna opcja dla wszystkich. Osoby, które nadal preferują sięganie po długopisy z grawerem i kartkę, mają ku temu kilka powodów. Przede wszystkim długie godziny pisania na klawiaturze i wpatrywanie się w monitor jest szkodliwe dla zdrowia. Korzystając z pióra i zeszytu, często zmienia się ułożenie ręki czy pozycję całego ciała, a przy komputerze przeważnie siedzi się cały czas w taki sam sposób. Ma to negatywny wpływ na kręgosłup i wzrok.

Cyfrowe dokumenty tekstowe nie mają też osobistego charakteru. Nigdy nie można mieć pewności, czy zostały one stworzone przez człowieka, który podaje się za ich autora. I tak jak przepisanie odręczne ogromnej ilości tekstu wydaje się możliwe, ale niezwykle męczące, to skopiowanie treści z internetu do pliku zajmuje zaledwie sekundę.

Warto więc mieć świadomość, że zarówno pisanie tradycyjne, jak i to na komputerze ma swoje wady oraz zalety. Długopisy z logo i zdobione notatniki mogą być jednak spokojne – ich czas jeszcze na pewno nie przeminął i nie jest powiedziane, że kiedykolwiek się to stanie.